Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2010

ΑΣ Τρίκαλα - Περιστέρι 79-71

Ο ΑΣΤ Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε του Περιστερίου με 79-71 έχοντας εκτός αγώνα τον Πάουελ που δεν αγωνίστηκε λόγω των οφειλών

εδώ το υπόλοιπο κείμενο

Ο ΑΣΤ αντέχει ακόμη παρά τις προβλέψεις. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε του Περιστερίου με 79-71 έχοντας εκτός αγώνα τον Πάουελ που δεν αγωνίστηκε λόγω των οφειλών απέναντι του αλλά και χωρίς τον Σίμτσακ ο οποίος ήταν τραυματίας.

Το παιχνίδι

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον ΑΣ Τρίκαλα που μετά το 0-3 που διαμόρφωσε στο ξεκίνημα με τρίποντο ο Άρνολντ με τον Αποστολίδη που σημείωσε εννιά συνεχόμενους πόντους και του Ζούπαν (εντυπωσιακό κάρφωμα) και τον Τζιγκάνοβιτς προηγήθηκε 5.27 πριν από την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 13-3. Με κλειδί την καλή άμυνα και με δύο κολλητά τρίποντα των Ζούπαν και Γκιζόγιαννη ο ΑΣ Τρίκαλα προηγήθηκε 3.25 πριν από την λήξη με 19-7 για να τελειώσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με τον ΑΣ Τρίκαλα να προηγείται με 21-13.

Νευρικό ξεκίνημα για τον ΑΣ Τρίκαλα στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του και με ένα σερί 10-0 μείωσε 6.50 πριν το τέλος του ημιχρόνου στον πόντο (25-24) με τον Σωκράτη Γκιζόγιαννη ωστόσο να απαντά με τρίποντο αμέσως μετά (28-24).

Ο ΑΣ Τρίκαλα 3.45 πριν την λήξη προηγήθηκε με πέντε πόντους (35-30) αλλά στο σημείο εκείνο βγήκε εκτός αγώνα ο Τζιγκάνοβιτς που φορτώθηκε με τρίτο φάουλ.

Το Περιστέρι έπιασε για πρώτη φορά στο σκορ τον ΑΣ Τρίκαλα 1.48 πριν από την λήξη με τον Γουίλκινσον (36-36) αλλά αμέσως μετά ο Κατσαρές με γκολ φάουλ σημείωσε το 39-36 έκλεψε την μπάλα στην συνέχεια και ο Μπιγκς 1.41 πριν την λήξη σημείωσε το 41-36. Στην συνέχεια και πάλι φοβερή άμυνα από τον ΑΣΤ (και τάπα Μπιγκς πάνω στον Χάμοντς) με το ημίχρονο να τελειώνει 43-36 με κλέψιμο το Κατσαρέ και λέι από στην συνέχεια μέσα σε αποθέωση.

Με δύο καλάθια του Τσαϊρέλη μετά από ισάριθμες ασίστ του Αποστολίδη ο ΑΣ Τρίκαλα προηγήθηκε 8.08 πριν από την λήξη του 3ου δεκαλέπτου με 47-36. Με φοβερή άμυνα, με κλεψίματα και με τους φιλάθλους των Τρικάλων να παροτρύνουν την ομάδα 5.42 πριν από την λήξη του 3ου δεκαλέπτου ο Γκιζόγιαννης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους δεκαπέντε.

Νέα καλή άμυνα από τον ΑΣ Τρίκαλα και ο Τσαϊρέλης παίρνει εσκεμμένο από τον Άρνολντ μέσα σε αποθέωση. Ευστοχεί στις βολές και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 (54-37) 4.33 πριν από την λήξη.

3.33 πριν από την λήξη ο Ζούπαν με τρίποντο σημείωσε το 59-40 και εν συνεχεία έκανε και μία μεγαλοπρεπή τάπα πάνω στον Χάμοντς. 1.03 πριν την λήξη ο Μπιγκς με γκολ φάουλ ανέβασε την διαφορά στους 22 (68-46). Το σκορ του δεκαλέπτου έκλεισε με τον ΑΣ Τρίκαλα να προηγείται 68-49 με τον Μπράμος να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι έκανε την ύστατη προσπάθεια και 6.48 πριν το τέλος μείωσε στους 14 πόντους (70-56) με τρίποντο του Μπράμος ενώ ο ΑΣ Τρίκαλα άρχισε να εμφανίζει τα γνωστά σημάδια νευρικότητας που παρουσιάζει στο τέλος κάθε αγώνα. Το μπλακ άουτ του ΑΣ Τρίκαλα είχε σαν αποτέλεσμα το Περιστέρι να αρχίσει να μειώνει επικίνδυνα και 3.39 πριν το τέλος με τον Μπράμος μείωσε σε 72-62 κατεβάζοντας την διαφορά μετά από ώρα στους δέκα πόντους.

Ο ΑΣ Τρίκαλα συνέχισε να επιδεικνύει τάσεις αυτοχειρίας με τον Αποστολίδη να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων και με τρίποντο του Χάμοντς και βολή του Μπράμος μείωσαν 2.35 πριν το τέλος στους έξι (72-66).

Τα Τρίκαλα πήραν βαθιά ανάσα 2.04 πριν την λήξη όταν μετά από ασίστ του Ζούπαν ο Αποστολίδης με κάρφωμα σημείωσε το 74-66. Καλή άμυνα στην συνέχεια από τον Ντίκελ και ο Αποστολίδης στον αιφνιδιασμό κερδίζει φάουλ. Με δύο βολές 1.46 πριν την λήξη ανέβασε την διαφορά στους δέκα (76-66).

Ο Αποστολίδης, άνθρωπος της τελευταίας στιγμής στην συνέχεια έκλεψε την μπάλα από τον Χάμοντς που του έκανε φάουλ και πήγε στην γραμμή των βολών. Με μία στις δύο βολές 1.29 πριν την λήξη σημείωσε το 77-66. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε με τον ΑΣ Τρίκαλα να επικρατεί τελικά με79-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-36 (Ημίχρονο), 68-49, 79-71

ΑΣ Τρίκαλα: Μπιγκς 8, Προδρόμου, Νοέας 4, Κατσαρές 5, Τσαϊρέλης, 6, Αποστολίδης 21(1), Γκιζογιάννης 9(3), Ντζιγκάνοβιτς 6, Ζούπαν 18(2), Ντίκελ 2

Περιστέρι: Χάμοντς 19(1), Φαϊζόν, Παπανικολόπουλος 4, Μάντζαρης, Μπράμος 21, Νέλσον, Μάντζαρης 3(1), Ουϊλκινσον 15(1), Τσιάκος 2, Αρνολντ 7(1)